Po - Pá 8:00 - 15:30
St 8:00 - 14:00

Zákaznický servis: 774 707 286

cartClear
Váš košík je prázdný

Příprava pro instalaci

Před montáží drtiče

Posouzení odpadu pro napojení

Průměr odpadní trubky vyhovuje vždy. Domácí drtič je konstruován na průměr odpadního potrubí 40 mm a více. Výška odpadní trubky ve zdi by neměla být výše než výtokový otvor drtiče. Pro montáž bez nutnosti úpravy vašeho stávajícího odpadního potrubí nesmí být vzdálenost mezi dnem dřezu a středem odpadní trubky ve zdi menší než 16 cm.

Níže uvedené varianty a udávané výšky odpadu jsou pouze orientační, vycházející z nejčastěji používaných standardů. Záleží na výšce pracovní desky a hloubce dřezu, která může být jiná. Pokud potřebujete přesný údaj, musíte jej vypočítat ze získaných údajů z místa realizace u vás a schématu konkrétně vybraného modelu drtiče, který naleznete v "kapitole 9. technické nákresy a rozměry" uživatelského manuálu nebo přímo v sortimentu v parametrech u jednotlivých drtičů jako položka "rozměry drtiče".

Varianty:

  • Výška odpadní trubky pod dřezem by měla být nejlépe 35 - 40 cm měřeno od země na střed trubky. Obecně platí: čím níže, tím lépe.
  • V mnoha případech jsou odpady podle starých norem o něco výš, ale pokud je to cca do 52 cm od země, nic se nemění, jen je potřeba použít sifon s větším rozsahem pro nastavení výškové tolerance nebo jej namontovat obráceně. V tomto případě se pouze montérovi komplikuje možnost plynulé regulace na sifonu a musí trubku přesně na danou výšku zkrátit. Další možností je také vytvoření vlastní pachové uzávěry - sifonu přímo z odpadních kolen.
  • Pokud je odpad ještě výš, nebude stát hladina vody jen v sifonu, ale i v komoře drtiče, což v podstatě drtiči nevadí, jen při jeho zapnutí může mít voda tendenci šplíchnout do dřezu. Pro snížení vyústění odpadu obyčejně stačí upravit sklon odpadní trubky, pokud vede kolem zdi. Někdy je však potřeba vysekání a úprava potrubí přímo ve zdi. Tyto případy se však vyskytují velmi ojediněle, a to pouze u amatérských nebo neodborných úprav při vlastních rekonstrukcích bytových objektů.

Přívod el. energie 220/240V zakončený v zásuvce nebo el.krabici pod dřezem.

Připojení drtiče se provádí zpravidla na nejbližší zásuvku přes vypínač. Podle umístění a druhu zvoleného vypínače, lze následně řešit ovládání (Zapínání a vypínání) drtiče několika způsoby dle Vašeho uvážení.

Varianty:

Navíc můžete instalovat také přídavný pojistný vypínač na skrytém místě jako dětskou pojistku.

  • Nejčastěji používanou variantou je ovládání pneu - tlačítkem umístěným přímo ve volné ploše dřezu nebo pracovní desce (viz obrázek). Toto ovládání je nejbezpečnější! Stlačením pístku tlačítka se hadičkou přenáší impuls v podobě tlaku vzduchu do samostatné krabice instalované pod dřezem, kde se tento impuls snímá pneumatickým vypínačem, který následně otevírá nebo uzavírá přívod el. proudu k drtiči. Tato varianta nevyžaduje žádné předchozí přípravy a lze ji použít kdykoliv.
  • Další variantou může být napojení drtiče přímo do zásuvky nebo el. krabice pod dřezem (viz obrázek). Zapojení této zásuvky je předem provedeno tak, že přívod el. proudu se ovládá standardním kolébkovým vypínačem umístěným nad kuchyňskou deskou na stěně, pokud možno co nejblíže dřezu nebo někde vedle zásuvek pro ostatní kuchyňské spotřebiče. Tuto variantu je potřeba brát v úvahu již při stavebních úpravách před montáži kuchyňské linky. Dodatečná instalace vyžaduje složitější zásahy.
  • Alternativní variantou je použití nožního spínače nebo využití kompletu dálkového bezdrátového spínače s vlastní baterií a přijímače, kde odpadá nutnost dodatečného přivádění el. instalace a lze jej umístit prakticky kdekoliv, aniž by došlo k porušení bezpečnostních předpisů. Spínač se jednoduše přišroubuje nebo přilepí na určené místo.

Zapojená vodovodní baterie a pevně usazený dřez.

Špatně upevněný dřez může způsobovat vibrace a hluk.

Průměr otvoru v dřezu musí být 9 cm.

Tento otvor je v dnešní době už standardní u novějších a kvalitních typů dřezů. Pokud je otvor menší, lze jej u nerezových dřezů upravit pomocí speciálních přípravků, které čistě prostřihnou požadovaný otvor a zároveň vytvoří prolisování nutné pro zapuštění a správné dosednutí hrdla drtiče.

Nelze upravit dřezy smaltové, keramické nebo s příliš slabým plechem.

Doporučení:

U nás jsou zavedené a známé více malé otvory výpustě cca 5 cm, ale přechází se postupně na 9 cm, takže při nákupu dřezu nového se menší otvor vyskytuje pouze u dřezů starší výroby, doprodejů zásob nebo dřezů prodávaných v akcích různých marketů, které jsou navíc v rámci úspory materiálu z velmi tenkého plechu a malé hloubky dna asi 11 - 13 cm, což zhoršuje užitné vlastnosti. Hloubka není na první pohled patrná, ale hraje důležitou roli. Dobrý dřez by měl mít hloubku kolem 18 - 20 cm.

Internetový obchod www.weltservis.cz provozuje firma WELT SERVIS spol. s r.o. IČ: 25356275, DIČ: CZ25356275 se sídlem Třebovická 5046 / 59, 722 00 Ostrava - Třebovice.
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C vložka č. 9914.

Copyright © 2014-2024 WELT SERVIS spol. s r.o.