Před montáží
Zhodnocení důležitých bodů před montáží drtiče kuchyňského odpadu svépomocí
1. Zapojená vodovodní baterie
Před montáží drtiče je vhodné mít již instalovanou vodovodní baterii. Obrácený postup se nedoporučuje, jelikož po namontování drtiče se poněkud zhorší přístup a pokud by instalaci prováděla až po Vás jiná firma, může svou neopatrností poškodit Vámi provedenou instalaci. Což může být pozdější příčinou reklamace, se kterou se zákazník obrátí v prvé řadě na Vás. (příklad: vytržená vzduchová hadička spínače, zásadní pohnutí sifonem nebo drtičem vedoucí k netěsnostem).
2. Pevně usazený dřez
Špatně upevněný dřez může způsobovat vibrace a zvýšený hluk. Ve stravovacích provozech může pohyb celého dřezového stolu způsobit řadu nepříjemností. V lepším případě dojde k uvolnění spojů na odpadním potrubí, což způsobí prosakování nebo rovnou k vytržení odpadní trubky a úniku vody na zem. Uchycení stolu musí odolávat různým nárazům vozíky, hrnci atd., proto dbejte na jeho řádné upevnění.
3. Průměr otvoru v dřezu
Musí být 9 cm. Tento větší otvor je v dnešní době už standardní u novějších a kvalitních typů dřezů. Pokud je otvor menší, lze jej u nerezových dřezů upravit pomocí speciálního přípravku, který čistě prostřihne požadovaný otvor a zároveň vytvoří prolisování nutné pro zapuštění a správné dosednutí hrdla drtiče. Nelze upravit dřezy smaltové, keramické nebo s příliš slabým plechem. U průmyslových drtičů se úpravy dřezů řeší individuálně podle zvolených komponentů pro uchycení, takže se může jednat i o vevařování mísy nebo adaptéru.
4. Posouzení odpadu
Domácí drtič je konstruován na průměr odpadního potrubí 40 mm a více. Větší průmyslové typy mají výstup 50 mm, takže vyhovující napojení na další potrubí je 50 mm a více. Následně doporučené výšky odpadu jsou pouze orientační, jelikož zároveň záleží na výšce pracovní desky a hloubce dřezu. Pokud potřebujete přesný údaj, můžete jej vypočítat ze získaných údajů místa realizace a schématu konkrétně vybraného modelu drtiče. Výška odpadní trubky pod dřezem by měla být nejlépe 35 - 40 cm na střed trubky - měřeno od země. V mnoha případech jsou odpady podle starých norem o něco výš, ale pokud je to cca do 52 cm není potřeba žádných zásadních úprav. Pokud je odpad ještě výš, nebude stát hladina vody jen v sifonu, ale i ve spodní části komory drtiče pod rotačním talířem, což ještě drtiči nevadí. Pokud se však hladina vody drží viditelně na dně, což je vidět pohledem z dřezu přes hrdlo a to víc než 5 mm nad rotačním talířem, bude už mít při zapnutí drtiče voda tendenci šplíchnout i přes ochrannou manžetu do dřezu, takže je nutné upravit a snížit odpad, což může obnášet i vysekání zdiva.
5. Přívod el. energie
Připojení drtiče se provádí na nejbližší zásuvku, nejlépe dostupnou přímo pod dřezem. V domácnostech je také možné využit prodlužovací šňůru. Na provozech je vhodné přímé vyústění v el.krabici s krytím proti vodě. Zapojení by měla provádět kvalifikovaná osoba dle platných bezpečnostních předpisů.
6. Umístění tlačítka pneuspínače
Pokud možno konzultujte napřed se zákazníkem včetně doporučení nejvhodnějšího místa v dřezu nebo pracovní desce. Tlačítko by mělo být co nejblíže ovládání baterie, jelikož drtič se zapíná a vypíná vždy v součinnosti s vodou.
(Výše uvedené pouze pokud není zvolen jiný způsob ovládání: kolébkový vypínač zabudovaný předem do stěny před obkládáním nebo dodatečně pouze nalepeným bezdrátovým spínačem s vlastní baterii, který rádiovým signálem ovládá elektroniku umístěnou ve skříňce pod dřezem a dává tak impuls drtiči).