Vyhazuje nově pořízený vysoušeč jističe?
Vysoušeče rukou Jet Dryer jsou dlouhodobě testovány jak u nás, ve stovkách provozů po celé ČR. Přesto, že se výjimečně může jednat o výrobní vadu přístroje, obvykle je problém v síti uživatele.
Měřením bylo zjištěno, že obvyklá hodnota unikajícího proudu přes filtr (0,4mA) je v souladu s normami. Obvyklá hodnota přístrojů se pohybuje v rozmezí 0,75 mA až 3,5 mA. Proudové chrániče se používají většinou s hodnotou 30mA, ale neměl by být problém ani se slabším např. 10mA.
Jak již bylo zmíněno v úvodu, problém je zpravidla v síti kde je osoušeč rukou napojen. V případě, že je na jednom okruhu napojeno více přístrojů, je potřeba vysledovat jaké a tyto nechat proměřit revizním technikem společně s proudovým chráničem. Spínané zdroje přístrojů mají běžně nějaký ten unikající proud a záleží na počtu zdrojů za chráničem, nebo dalších spotřebičích s unikajicím proudem. Pak už jen záleží na tom, kolik se sejde v součtu mA na sběrnici.
Níže uvádíme některé z dalších možných příčin a doporučení:
Nejprve můžete zkusit zapojit přístroj úplně v jiné části budovy, zejména tedy na jiný okruh, s jiným jističem/proudovým chráničem.
Problém může způsobovat porušené vedení ve zdi. To může být zapříčiněno vrtáním nebo zatlučením hřebíku, kdy částečný zkrat spojuje zem s nulou. Po zapnutí přístroje může zareagovat proudový chránič. Také může být vadná zásuvka nebo její zapojení.
Navrhovaný postup: Proměření daného okruhu elektroinstalace budovy revizním technikem, periodické kontroly ze zákona. Zjistit, zda někdo v budově něco nedělal, čím by se mohlo poškodit vedení.
Může být vadný některý spotřebič zapojený na stejném okruhu, aniž by byl přímo nefunkční, vada u prodlužovacích šňůr, počítačové zdroje atd.
Navrhovaný postup: proměření všech přístrojů a propojovacích kabelů v daném okruhu revizním technikem, periodické kontroly ze zákona. (Případně orientačně vše včetně prodlužovacích šňůr odpojit ze zásuvek).
Mohla se do elektroinstalace budovy nebo některého přístroje dostat vlhkost nebo voda a reakce proudového chrániče může být poté dřívější se zapnutím vysoušeče.
Navrhovaný postup: Ověřit stav, zda někde není problém.
Ověřit co vyhazuje, zda jistič nebo proudový chránič, bývají i společně v jednom a je důležité zjistit, co z toho přesně vyhodilo. Pokud jistič, prověřte, zda je pro daný okruh zvolen správný parametr a typ. Některé typy vysoušečů, mají při zapnutí proudový ráz - odběr až 13A, takže pokud je v okruhu více přístrojů nebo druhý vysoušeč zapnutý ve stejném okamžiku, může na to špatně zvolený slabší nebo starší jistič zareagovat.
Navrhovaný postup: Ověřit hodnoty a stav jističe. Pro vysoušeč je vhodný zpožděný jistič typu „B“. Měl by řešit revizní technik.
Pokud vyhazuje proudový chránič, můžou být příčinou spínané zdroje (Počítače apod.) mají v sobě filtr, jehož vedlejším efektem je malý únik do PE vodiče. K vypadávání chrániče může dojít, když je takových zařízení příliš mnoho, nebo je v některém zařízení výše zmíněný filtr vadný.
Navrhovaný postup: Nechte si proměřit stav proudového chrániče revizním technikem. Starší proudový chránič, cca po 8 letech může být vadný, údajně i časem slábne (nebo naopak nefunguje vůbec, což není náš případ).