Po - Pá 8:00 - 15:30
St 8:00 - 14:00

Zákaznický servis: 774 707 286

cartClear
Váš košík je prázdný
Novinky

Aktuální informace a oznámení

Montáž drtiče odpadu do starší kuchyně

15 / 08 / 2017 drtiče kuchyňského odpadu Zpět na blog

Montáž drtiče do starší kuchyně

 

Zatímco při montážích drtičů odpadu do nových kuchyní se obvykle nesetkáváme s žádným zásadním problémem, při osazení do starších kuchyní je vhodné zhodnotit následující faktory:


  • Materiál a kvalita dřezu (nerez, keramika, granit)
  • Průměr odpadní trubky
  • Stav odpadního potrubí
  • Vzdálenost k hlavnímu svodu (100mm)
  • Ovládání drtiče – pneumatickým tlačítkem na ploše dřezu nebo pracovní desky nebo ovládanou zásuvkou

1) Existuje jen jediný typ dřezu, do kterého drtič nelze osadit. Jedná se o starší typ smaltovaných dřezů s malým odtokem o průměru 35mm. Tento otvor nejsme schopni zvětšit a upravit pro montáž většího 90mm hrdla drtiče. Existuje sice plastová redukce, ale otvor do drtiče je potom tak malý, že není praktické drtič používat.

Nerezové dřezy s odtokem o průměru 35mm jsme schopni zvětšit a prolisovat na místě. Dřez se tedy nemusí vymontovat a odvážet někam na dílnu. Zvětšení otvoru v nerezovém dřezu pro montáž drtiče je otázka cca 20ti minut.

Granitové dřezy mají obvykle průměr odtoku 90mm, není zde tedy potřeba žádná úprava. Stávající hrdlo vyměníme za speciální hrdlo, na které se připojí drtič odpadu. Toto hrdlo je součástí drtiče.

Keramické dřezy s integrovaným přepadem nebo na zakázku odlévané dřezy mohou mít dno silnější než 10mm. Toto jsme schopni vyřešit tzv. prodlouženým mosazným hrdlem v případě hrdla E-Z Mount nebo nerezovým prodlouženým hrdlem v případě hrdla 3-Bolt Mount.

2) Doporučený průměr odpadového potrubí je alespoň 50mm. Klidně může být větší. Běžně osazujeme drtiče také na potrubí o průměru 40mm. V 99% případů je to bez problémů, spíše pak záleží na stavu potrubí a jak moc je zanesené.

3) Stav odpadního potrubí u starších kuchyní je velmi individuální záležitost. Záleží na spádu potrubí, materiálu, stáří trubek a také na tom, co všechno se do dřezu v průběhu věků vylévalo. Většinou každé potrubí je vhodné pro připojení drtiče odpadu. Výjimku tvoří snad staré obytné domy z první republiky, jejichž odpadní potrubí je z olova nebo jiných neobvyklých materiálů. Ano, i s takovými se občas setkáváme. Zatímco zanesené novodurové potrubí stačí v krajním případě důkladně vyčistit strunou a chemikálií, u starého potrubí z první republiky nepomůže obvykle nic než kompletní výměna potrubí.

Na fotografii můžete vidět stav potrubí průměr o průměru 40mm v rodinném domě po cca 15 ti letech. Technik potrubí vyčistil mechanicky, připojil drtič a několikrát potrubí natlakoval. Potrubí se tímto pročistilo a všechny nánosy uvolnily a odplavily. Dodnes paní drtí a používá dřez bez jakýchkoliv potíží.

Jednou jsme i přes varování namontovali drtič ve čtvrtém patře prvorepublikové bytovky a po vydatnějším drcení si chodili stěžovat sousedé, že se jim z jejich odpadů tlačí mrkvová či jiná směs. Majitel byl přesto z drtiče nadšen, drtič si ponechal a používal jej pak jen pro likvidaci kávové sedliny a jiných drobností.

Problém byl ve velmi úzkém průřezu starých trubek, které byly už tak „zarostlé“, že stěží propouštěly čistou vodu. Pro majitele bytového domu o jeden důvod víc, proč konečně vyměnit trubky v celém domě. 

Může se stát, že se po namontování drtiče v např. 10 let starém bytě začne vracet voda do dřezu. Důvodem je uvolnění usazenin ze stěn trubek právě díky používání drtiče. Nánosy na trubkách se během let vytvořily díky nízkému průtoku vody a teď je drtič tlakem „strhnul“ a odplavil. Někdy se může stát, že se „usazeninová koule“ vzepře v ohybu a zabrání dalšímu odtoku vody.

První pomoc spočívá v napuštění dřezu do poloviny horkou vodou a spuštění drtiče. V potrubí vznikne přetlak, který v 90ti% případů ucpávkou pohne a odplaví do hlavního svodu. Pak už máte vyhráno, potrubí se už nikdy neucpe, protože drtič jej bude mírným přetlakem neustále čistit.

V 10ti% případů bude nutno zavolat instalatéra s dlouhou strunou a ten „kouli“ mechanicky odstraní. Není ovšem instalatér jako instalatér, volejte jen takového, který má s čištěním potrubí zkušenosti, případně je to jeho specializace. Například Viktor čistič z Prahy, se kterým máme osobní a pouze pozitivní zkušenosti. Je velmi rychlý a cenové přijatelný.

Jednou nám kamerou odhalil nános hydroxidu sodného v ohybu (majitel jej používal k čištění potrubí), který ucpal potrubí tak, že se voda vracela, ať jsme dělali, co jsme dělali. Jediným řešením byla výměna odpadního potrubí v celém domě.

4) Se stavem odpadního potrubí souvisí také vzdálenost k hlavnímu svodu. Čím delší je cesta, tím větší je množství usazenin na stěnách trubky. V bytech je hlavní svod obvykle od drtiče vzdálen 1–2 metry. V rodinných domech bývá vzdálenost mnohem větší, odpadová trubka se navíc klikatí a klade tak odtékající vodě odpor.

5) Ovládání drtiče tlačítkem nebo ovládanou zásuvkou. Majitelé nainstalovaných dřezů mají někdy obavy z toho, jak vytvořit ve dřezu otvor pro tlačítko. Otvor na baterii totiž vyklepne instalatér při montáži, ale co když už není k předvrtaným otvorům zespod přístup? Tohle je pro nás hračka, ať už se jedná o dřezy granitové nebo nerezové. Vybavení s sebou vozí technik v montážním vozidle a vždy vám poradí, kde nejlépe otvor vytvořit.

Na nerezové dřezy máme střižný nástroj, na granitové dřezy vrtací korunku. Otázka několika minut. Poradíme si i s keramikou, tento zvláštní požadavek je však nutno dopředu domluvit s technikem.

Dále je možno vyvrtat otvor do pracovní desky, pokud je dřevěná nebo laminovaná.

Neporadíme si pouze s deskou žulovou či betonovou. Zde bude nutno zavolat kameníka nebo výrobce desky.

Drtič je také možno ovládat dálkovým ovladačem, který máme v nabídce na eshopu https://www.weltservis.cz/bezdratovy-spinac-3391.html

Poslední variantou (oblíbenou v USA) je ovládaná zásuvka, na tu je však potřeba myslet již při návrhu kuchyně a natáhnout ve zdi příslušné kabely.

Internetový obchod www.weltservis.cz provozuje firma WELT SERVIS spol. s r.o. IČ: 25356275, DIČ: CZ25356275 se sídlem Třebovická 5046 / 59, 722 00 Ostrava - Třebovice.
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C vložka č. 9914.

Copyright © 2014-2024 WELT SERVIS spol. s r.o.