Keramické dřezy - vlastnosti a údržba
Keramické dřezy jsou poslední dobou zažívají renesanci. Týká se to nejen dřezů ale keramiky obecně (obklady, podlahy, doplňky…). Můžete toho využít i vy a sjednotit design kuchyně podle svých představ. Kuchyně v Provensálském, Francouzském rustikálním nebo retro stylu se bez kvalitního keramického dřezu neobejdou! Keramika je krásná, snadno se udržuje a o jejích kvalitách vypovídá to, že jsme za celou dobu neměli ani jednu reklamaci na keramický dřez.
- elegantní a nadčasový design
- keramický povrch není porézní, nasákavý
- výběr z velkého množství barev
- příjemné na dotek
- hygienická nezávadnost
- vysoká chemická odolnost
- stálobarevnost
- bílá barva dřezu zůstane i po letech bílá
- tlumí přenášení vibrací (nehlučí při používání)
- vysoká tepelná odolnost
Vybíráme keramický dřez
Tvary keramických dřezů
- Keramické jednodřezy jsou vhodné do malých kuchyní vybavených myčkou nádobí, případně kancelářských kuchyní a laboratoří. Ideální pro občasné používání. Volte keramické dřezy s dostatečnou hloubkou pro pohodlné používání.
- Keramické rohové dřezy jsou ideální pokud máte málo místa, nebo navrhujete zcela novou kuchyň a hledáte netradiční řešení.
- Keramické dvojdřezy mají dvě hluboké vany na mytí nádobí. V jednom keramickém dřezu můžete mít špinavé nádobí, a do druhého slévat vodu z vaření např. brambor. Určitě vás napadne spousta dalších situací, kdy oceníte dva dřezy v jednom.
- Keramické dřezy s odkapem oceníte při rozmražování masa a dalších potravin. Umyté nádobí můžete dát okapat a uschnout na okap místo otravného utírání utěrkou.
- Keramické dřezy s vaničkou a odkapem jsou nejpohodlnější na používání. Mají výhody všech předchozích kategorii. Podmínkou jejich instalace je dostatek volného místa.
Barevnost
I přes fakt že nejvíce oblíbené jsou keramické dřezy v bílém provedení, na trhu existuje široká škála keramických dřezů různých barev. Na své si tak přijdou jak milovníci rustikálního stylu, tak i příznivci moderního designu. Do kuchyní v moderním designu jsou nejoblíbenější keramické dřezy v černé, hnědé nebo béžové barvě.
Keramický dřez nemusí být jen lesklý – matná glazura
Dříve se vyráběly dřezy a umyvadla pouze s lesklou glazurou. Dnes už si můžeme vybrat i keramické dřezy v matném provedení. Péče a údržba o takový dřez je stejná jako u typů s lesklou glazurou.
Vybíráme keramický dřez do malé kuchyně
Do malé kuchyně nejlépe sedí keramický dřez v bílé barvě, nebo světlých odstínech. Bílá barva prostor projasní. Pro malé kuchyně se ideálně hodí rohové keramické dřezy. Když jsme u rohových dřezů, vhodnou alternativou keramického dřezu může být rohový dřez z granitu. Podívejte se na granitové dřezy ve světlých barvách, a na rohové granitové dřezy.
Na co si dát pozor při výběru dřezu:
Prohlédněte si důkladně povrch keramického dřezu. Všímejte si nerovností jako bublinky nebo výstupky a nerovnoměrná vrstva glazury. Glazura by měla být v celé ploše hladká a lesklá. Pokud je povrch keramického dřezu nerovný, snadno se na něm zachytává špína. Skleněná glazura na povrchu dřezu zabraňuje přilnutí pachů a barevných pigmentů z potravin.
Vysoká odolnost keramických dřezů
Keramický dřez se prý dá snadno rozbít...
Při běžném používání je nepravděpodobné, že by jste keramický dřez rozbili. Tloušťka materiálu, uhly mezi různými částmi dřezu, vše je při výrobě navrženo tak aby nedocházelo k poškození dřezů. Je potřeba si dávat pozor jen na vhazování těžkých předmětů jako jsou pánve a hrnce z velké výšky.
Škrábance na keramickém dřezu nehrozí
Skleněná glazura na povrchu dřezu je velmi odolná proti poškrábání. Pokud se vyhněte posouvání těžkých hrnců po dně dřezu, a nebudete keramický dřez používat jako krájecí prkénko, škrábance vám nehrozí.
Odolnost keramiky vůči vysokým teplotám
Vzhledem k tomu, že při vypalovaní keramických dřezů dosahuje teplota přes tisíc stupňů (1200°C), nemusíme se bát, že bychom jim mohli ublížit například odložením horké pánve, politím horkým olejem, což by mohl být problém u granitového nebo nerezového dřezu. Pozor bychom si však měli dát na prudké a velké změny teplot. Při zahřívání a chladnutí nedochází ke kroucení dřezu, keramika není elastická.
Čištění a péče o keramický dřez
Velkou výhodou keramiky oproti jiným materiálům je jednoduchá a nenáročná údržba. Tak jako keramické umyvadlo v koupelně tak i keramický dřez si zachovává roky svůj původní, neopotřebovaný vzhled, bez toho aby vyžadoval nějakou speciální péči. Skleněná glazura keramického dřezu je odolná proti všem používaným čističům a saponátům. Většina výrobců radí umýt dřez jednoduše univerzálním čistícím přípravkem a hadříkem.Nevadí ji ani kyselé nebo slané roztoky, které se běžně vyskytují v kuchyni. Keramika prakticky nepřejímá pachy a barvy z potravin, s kterými přijde dřez při používání do styku.
Pro její stálost a chemickou odolnost se keramické dřezy používají i v laboratořích a na dalších místech kde se pracuje s chemikáliemi. Tam, kde by nerezový dřez vlivem chemie korodoval a granitový dřez rozpadal, bude keramika stále zářit novotou.
Pro hloubkové vyčištění hodně zaneseného dřezu můžete použít zředěné bělidlo. Vždy však postupujte podle návodu k použití dřezu a čistícího přípravku.
TIP: Zanesený keramický dřez můžete vyčistit octem.
Je to k přírodě šetrný prostředek, který využívali k čištění nejen keramických povrchů už naše babičky.
Jak se vyrábí keramické dřezy?
Keramické dřezy jsou vyrobeny z jílu, skla a kovu. Tato osvědčené složení je prověřeno desetiletími používání k výrobě dřezů. Keramiku lidé využívají ve svých kuchyních po tisíce let, jedná se tedy o velmi tradiční materiál.
Jíl smíchaný s vodou a pojivy se odlévá do speciálních forem. Po zatuhnutí putují dřezy do pece, kde se vypalují při teplotě 1200°C. Po vypálení se na keramický dřez nanese glazura. Glazura není nic jiného, než na jemno mletý skleněný prášek. Glazura je jedním ze způsobů, jak může výrobce měnit vzhled a barvu dřezu. Když je dřez rovnoměrně pokryt glazurou, putuje znovu do pece. Skleněný prach se při vysoké teplotě spojí do kompaktního celku a vytvoří charakteristický povrch - glazovanou keramiku.
Při výrobě keramických dřezů jsou velké ztráty. Některé dřezy se poškodí při vypalování a glazování. Výrobu keramiky není snadné mechanizovat, je při ní potřeba „dotek lidské ruky“. To všechno jsou důvody vyšší ceny keramických dřezů. Radost z používání a jednoduchost na údržbu vám to však určitě vynahradí.
Keramika a příroda
Výroba keramických dřezů je náročná na spotřebu energii. Při dopadech na přírodní prostředí je však třeba si uvědomit, že keramické dřezy vám budou sloužit spoustu let. Materiály použité na výrobu jsou přírodního původu. Přestože recyklace keramických dřezu zatím není v ČR příliš obvyklá, je možná.
Keramický dřez určený k recyklaci se na speciálním drtiči rozmělní na prach. Tento prach se pak používá jako příměs při výrobě nové keramiky.
Pokud přemýšlíte kam vyhodit váš starý keramický dřez nebo umyvadlo, nejlepší je jej odvést na sběrný dvůr. Pravděpodobně skončí jako součást suti. Je zbytečné vyhazovat keramický dřez do směsného odpadu, jen by zbytečně zatěžoval spalovnu.