Po - Pá 8:00 - 15:30
St 8:00 - 14:00

Zákaznický servis: 774 707 286

cartClear
Váš košík je prázdný

Kompozitní (SMC) dřezy

Kompozitní materiál je používán k výrobě dřezů nejkratší dobu. Kompozitní dřezy jsou flexibilní, lehké a cenově dostupné.

Svým vzhledem připomínají dřezy z granitu ale technologie výroby a především vlastnosti materiálu jsou odlišné.

Hlavní předností SMC dřezů je hned po příznivé ceně jejich vysoká pevnost.Kompozitní dřezy jsou ze všech materiálů používaných na výrobu dřezů nejpevnější.

Existuje několik povrchových úprav SMC dřezů. Vrchní vrstva může být natřená barvou odolnou vůči otěru, další možností je nanesení vrstvy drceného kameniva - granitu.

e-shop kompozitní dřezy

Tectonite – „granitové“ SMC dřezy

Společnost Franke vyrábí SMC dřezy s povrchovou úpravou připomínající přírodní kámen. Dřezy z Tectonitu jsou vyrobeny technologii SMC, do vrchní vrstvy přidává Franke kamennou drť (granit). Díky tomu mají Tectonite dřezy kamenný granitový vzhled. Je třeba si však uvědomit, že pod tenkou granitovou vrstvou se skrývá de facto plast. Kompozitní dřezy nezvládnou tak drsné zacházení jako dřezy z granitu nebo nerezu. Ostrými předměty můžete svrchní vrstvu poškodit.
Odolnost vůči poškrábání je nižší, příborem vryp pravděpodobně neuděláte ale nešťastně upadnutým nožem už ano. Na hluboké škrábance je třeba si dát opravdu pozor, hlavně u tmavých odstínů by mohla být začít vidět spodní (bílá) vrstva. Krátkodobá odolnost vůči vysokým teplotám je vyšší než u dřezů z jiných materiálů, dřezy z Tectonitu zvládnou krátkodobě odolávat teplotě až 300° C.

Pravidelná péče a údržba SMC dřezů

Údržba dřezů z Tectonite materiálu se příliš neliší od údržby granitových dřezů. Povrch můžete umývat běžnými čistícími prostředky používanými v domácnosti.  Pozor si dejte na drátěnky, kovové fragmenty se mohou zachytit na povrchu dřezu a způsobovat nepěkné rezaté skvrny.
Pokud je váš kompozitní dřez lakovaný, nepoužívejte na jeho údržbu a čištění písek, a to ani tekutý. Mohl by poškodit tenkou vrstvu barvy.

Jak odstranit bílé mapy a skvrny od vodního kamene

Pokud máte doma tvrdou, velmi mineralizovanou vodu, bílým mapám se bohužel nevyhnete na žádném povrchu. Můžete si pomoct volbou dřezu v krémových barvách, na kterém nepůjde vodní kámen příliš vidět. Vodní kámen a další nečistoty můžete odstranit pomocí originálních čističů  Franke. Další možností je použití slabých kyselin jakou je ředěný ocet, nebo kyselinu citronovou rozpuštěnou ve vodě. 

Jak se vyrábí  SMC (“Sheet Molding Compound”) dřezy?

SMC dřezy se vyrábějí lisovací technologii ve vytápěné dvoudílné formě. Lisování SMC vyžaduje hydraulický lis a ocelovou vyhřívanou formu s leštěnými povrchy.
Technologie je používána pro výrobu vnějších částí karosérií automobilů (u osobních automobilů např. zadní dveře, u nákladních vozů kabina). Ze SMC materiálu jsou vyráběny také elektroinstalační krabičky a spousty dalších výrobků, u kterých je třeba zajistit dlouhou životnost a mechanickou odolnost.
Při výrobě se používá směs pryskyřice, skleněných vláken (délka 20 až 50mm), plniv, ztužujících přísad, termoplastického prášku (zabraňuje smršťování), maziv a malého množství katalyzátoru. Tato směs se ve formě plátů nechává vyzrát. Poté se odkrojí potřebný kus, a vloží do formy. V případě silnostěnných dílů se položí více kusů na sebe více odříznutých kusů. Nyní dochází k samotnému lisování. Za zvýšené teploty a tlaku dochází k vytvarování a vytvrzení směsi.

Kompozitní dřezy a příroda

Tectonit a další kompozitní materiály jsou 100% recyklovatelné, i když v České republice se zatím recyklace SMC dřezů neprovádí.

e-shop keramické dřezy

Internetový obchod www.weltservis.cz provozuje firma WELT SERVIS spol. s r.o. IČ: 25356275, DIČ: CZ25356275 se sídlem Třebovická 5046 / 59, 722 00 Ostrava - Třebovice.
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C vložka č. 9914.

Copyright © 2014-2024 WELT SERVIS spol. s r.o.